انتخاب زبان
plus
reset
minus
plus
minus
۰
plusresetminus
آیت الله سید ابراهیم رئیسی صبح دوشنبه در همایش سراسری مدیران دولت مردمی در راستای مهار تورم و رشد تولید، با آرزوی قبولی طاعات و عبادات در ماه ضیافت الله و با تاکید بر اهمیت استفاده مدیران و کارگزاران از فرصت ماه میهمانی خدا گفت: یکی از مسیرهای قرب الی الله خدمت و گره گشایی از زندگی مردم است.
رئیس جمهور در همایش سراسری مدیران: دولت متکی به ظرفیت های کشور است


رئیس جمهور با بیان اینکه خدمت میتواند بر اساس نگاه منفعت گرایانه، نگاه انسان گرایانه و نگاه الهی انجام شود، افزود: همه انسان های روی کره زمین مدعی خدمت هستند، اما آن خدمتی که میتواند رضایت الهی را جلب کند، خدمت بر اساس نگاه الهی است و شما مدیران و کارگزاران امروز این فرصت را دارید که با گشودن گره از زندگی مردم بر اساس این نگاه، رضایت الهی را جلب کنید.
دکتر رئیسی با قدردانی از خدمات و تلاشهای مسئولان و کارکنان بخشهای مختلف دولت و نظام اسلامی در سال گذشته، اظهار داشت: در سال نو، همانگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند، نیازمند یک روحیه جدید و یک نگاه تحولی هستیم.
رئیس جمهور با بیان اینکه در سال نو نیازمند یک تحول درونی هستیم تا نگاه ما بر اساس آن به کارها نگاه مردمداری، انقلابی و جهادی باشد، تصریح کرد: نگاه های معمول که میگوید بودجه نیست، امکانات نیست و نمی شود، یأس آور و ناامید کننده است و تزریق ناامیدی به جامعه به این شکل در شرایطی که امروز نیاز به تحول، کار و یک حرکت و اقدام جهادی داریم، از گناهان نابخشودنی است.
آیت الله رئیسی با اشاره به مشکلات روزهای آغازین فعالیت دولت مردمی از جمله فقدان منابع لازم برای پرداخت حقوق و مزایای کارکنان دولت، خاطرنشان کرد: امروز خداوند به این کشور تفضل کرده و راههای بسیاری گشوده شده و راههای بسیاری علیرغم خواست دشمن گشوده خواهد شد.
رئیس جمهور با بیان اینکه تردید نداریم در زندگی مردمی که برای کسب رضایت الهی تلاش میکنند و در میدان حضور دارند، حتما گشایش صورت خواهد گرفت، گفت: این مایه مباهات است که ما مسئولان دولتی نیز در این میدان فعالیت و اقدامی انجام دهیم که در این گشایش ها تسریع شود و زندگی مردم زودتر سامان یابد.
دکتر رئیسی با اشاره به اینکه کارهای خوبی در گذشته انجام شده است، افزود: از جمله اقتضائات نگاه تحولی این است که تلاش کنیم نقاط قوت اقدامات انجام شده تقویت شده و نقاط ضعف آن جبران شود. نگاه تحولی یعنی اینکه وضع موجود و وضع مطلوب را به دقت ترسیم کنیم و تلاش کنیم به وضعیت مطلوب نزدیک و نزدیکتر شویم.
رئیس جمهور با بیان اینکه زمان برای ما بسیار مهم و حائز اهمیت است و باید با رویکرد تحولی اقداماتی در خور ملت شریف ایران و انتظارات رهبری معظم انقلاب انجام دهیم، تصریح کرد: به هیچ عنوان نباید در وعده هایی که به مردم داده شده خلف وعده شود و همچنین باید نسبت به اقدامات صورت گرفته به صورت مستمر به مردم گزارش داده شود.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز وظایف مهم و سنگینی به عهده دولت است که باید با مسئولیت پذیری و پرهیز از فرافکنی به نحو مطلوب انجام شود، تصریح کرد: اداره کشور نیازمند همراهی و هماهنگی همه نهادهای کشور است. امروز اقدامات صورت گرفته در کشور با کمک همه نهادهای انقلابی بدون خط کشیهای غلط و با مأموریت مشترک رفع مشکلات کشور و مردم انجام شده و این رویه باید استمرار داشته باشد.
آیت الله رئیسی رفع دغدغه های معیشتی مردم، حفظ فرهنگ و هویت ایرانی – اسلامی و ارتقای علم و دانش در کشور را از اولویت های حائز اهمیت دولت در سال جدید عنوان کرد و افزود: همه بخشها باید برای تحقق این اهداف مهم تلاش کنند و در این راستا باید از ظرفیت و نظرات دانشمندان، دانش پژوهان و صاحبان اندیشه استفاده شود.
رئیس جمهور با بیان اینکه در سال گذشته تلاش ما جلوگیری از تأثیر چالش های به ارث رسیده به دولت در زندگی مردم، در کنار اقدامات مهم زیربنایی بوده است، اظهار داشت: برغم تلاشهای دشمن برای ایجاد نارضایتی در جامعه و توطئه چینی ها برای جدایی مردم از دولت و نظام، به لطف خدا و همراهی همین مردم عزیز کشور را از چالشهای متعددی عبور دادهایم.
دکتر رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود رفع ناترازی ها در بودجه، نظام پولی و بانکی، صندوقهای بازنشستگی، انرژی و ارز را جمله مسئولیت ها و وظایف خطیر دولت در حوزه اقتصاد برشمرد و افزود: تحقق این مهم با اقدام و عمل صورت خواهد پذیرفت و مدیران مسئول در این مسیر حتماً خود را بی نیاز از مشورت صاحبنظران و نخبگان ولو با سلایق متفاوت سیاسی، نبینند.
رئیس جمهور نقدپذیری را از ویژگیهای مهم دولت سیزدهم برشمرد و اظهار داشت: نقد منصفانه و مصلحانه حتماً یاریگر دولت در تحقق اهداف آن خواهد بود و حتماً گوش دولتمردان شنوای این نقدها خواهد بود. در عین حال معتقدیم حرف زدنهای ناصحیح و قلم زدنهای ناسالم برای ناامید کردن مردم هنر نیست، بلکه هنر واقعی کار و تلاش برای امیدبخشی به مردم و گره گشایی از مشکلات کشور است.
آیت الله رئیسی در ادامه تلاش در راستای کاهش هزینه های دولت، پرهیز از پرخرجی، جلوگیری از اسراف و انضباط مالی در دولت را مورد تأکید قرار داد و گفت: همه دستگاهها خود را موظف به کاهش هزینه و افزایش بهره وری بدانند و حتماً باید الگوی مصرف در منابع کشور از جمله آب و برق و گاز و حامل های انرژی تبیین و در جامعه ترویج شود.
رئیس جمهور رشد اقتصادی، افزایش سرمایه ثابت و رشد تولید، شرکتهای دانش بنیان و اشتغال پایدار را از جمله اقدامات مثبت لازم، اما ناکافی دولت در سال ۱۴۰۱ عنوان کرد و گفت: در سال جدید باید با نگاه ویژه و کار تحولی تمام موانع تولید به دست شما مدیران برطرف شود.
دکتر رئیسی در ادامه رشد اقتصادی را در گرو افزایش سرمایه گذاری و افزایش بهره وری دانست و اظهار داشت: همه مدیران در همه استانها موظفند به عنوان یک دستور کار در جذب سرمایه گذاری، افزایش بهره وری و میدان دادن به بخش خصوصی به صورت جدی تلاش کنند.
رئیس جمهور توجه به بومی گزینی و صلاحیت افراد و همچنین پرهیز از به کارگیری مدیران پروازی در انتخاب همکاران دولت را مورد تأکید قرار داد و خاطر نشان کرد: امروز نیازمند کار و عمل جهادی هستیم و در این مسیر باید دشمنی را پیش روی خود ببینیم که خواهان رشد و پیشرفت کشور ما نیست و در مقابل انتظار از دولت انقلابی، کار جهادی و با درایت، با بهره گیری از فرصتها در حل مسایل و مشکلات کشور است.
آیت الله رئیسی با ابراز گلایه از اضافه برداشت برخی مؤسسات از بانک مرکزی و آثار مخرب آن در بهم خوردن نظام پولی و بانکی کشور، دستور داد نسبت به جلوگیری از این رویه غلط اقدام و تکلیف این مؤسسات نیز به فوریت روشن شود.
رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اقدامات دولت برای کنترل بازار ارز تأکید کرد: همه دستگاههای اجرایی و صادرکنندگان موظفند از سیاست ارزی دولت در مرکز مبادله ارز و طلا تبعیت کند و هر مدیری که برخلاف این سیاست عمل کند، فوراً برکنار خواهد شد.
دکتر رئیسی از تشکیل کمیته ای برای بررسی و جلوگیری از تصمیمات تورم زا در راستای تحقق شعار سال، خبر داد و گفت: سازمان برنامه و بودجه نیز موظف است بودجه امسال را بررسی و بخشهایی که منجر به ایجاد تورم میشود اصلاح و مجدداً به مجلس محترم ارسال نماید.
رئیس جمهور تراز کردن همه ناترازی های اقتصادی به ارث رسیده به دولت را از دیگر وظایف مهم دولتمردان در سال جدید برشمرد و وزارتخانه های اقتصادی از جمله وزارت صمت، نفت، نیرو، جهادکشاورزی و اقتصاد را مکلف کرد رشد تولید و مهار تورم را در همه بخشها به عنوان محور کار خود قرار دهند.
آیت الله رئیسی همچنین مدیریت پیگیرانه و مجدانه را رمز موفقیت در انجام مأموریتها و وظایف مدیران دولت دانست و بر ضرورت پرهیز از گرفتار شدن در حاشیه ها تأکید کرد.
رئیس جمهور جهاد تبیین بویژه در زمینه اقدامات و عملکرد دولت را نیز از وظایف مهم مدیران دولتی عنوان کرد و گفت: عملکردها را به صورت پیوسته و مستمر گزارش کنید تا مردم خوب و عزیزمان در جریان کارهای ارزشمند صورت گرفته قرار گیرند و تلاش بدخواهان برای ایجاد گره های ذهنی در جامعه خنثی شود.

                   


 
https://thmporg.ir/vdcc.oqea2bq0ila82.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما