انتخاب زبان
plus
reset
minus
plus
minus
۰
plusresetminus
معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران از محاسبه میزان باروری کل به روش مسقیم خبر داد و متذکر شد از سال ۹۵ تا ۹۹میزان باروری در کل کشور از ۲/۱۲به ۱/۶۵رسیده است.
عکس تزئینی است
عکس تزئینی است
به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران، مسعود افشین با بیان اینکه میزان باروری کل نشان می‌دهد که هر زن واقع در سن باروری خود، چند فرزند به دنیا می‌آورد،گفت :«تا قبل از سال ١٣٩٥ این شاخص با استفاده از روش­‌های غیرمستقیم  و اغلب داده‌‎های سرشماری محاسبه می‌شد اما از سال ١٣٩٥ به بعد با بهبود آمارهای ثبتی ولادت، امکان محاسبه با روش مستقیم فراهم شد و در حال حاضر این شاخص با روش مستقیم و برای سال‌های 1395 الی ١٣٩٩ توسط مرکز آمار ایران محاسبه شده است». وی افزود :«داده‌های ولادت از دو منبع ثبتی داده یعنی سازمان ثبت احوال کشور و وزارت بهداشت استفاده شده که مقایسه شاخص محاسبه شده میزان باروری کل کشور بر اساس سرشماری ١٣٩٥ (با روش غیرمستقیم) و شاخص بدست آمده از تلفیق منابع ثبتی (با روش مستقیم) نتایج یکسانی را نشان داد که به شرح زیر است».افشین متذکرشد :«نتايج محاسبات، كاهش ميزان باروري كل کشور از سال ١٣٩٥ تا ١٣٩٩ از 2/12 به 1/65 را نشان می‌دهد و میزان باروری(براي جمعيت ايراني) بر اساس داده‌های ثبت احوال و پیش‌بینی‌های جمعیتی مرکز آمار ایران برای استان تهران در سال‌هاي ١٣٩٦ و ١٣٩٧ و ١٣٩٨ و ١٣٩٩ به ترتيب برابر 1/64 ،1/51 ، 1/33 و 1/23 فرزند است. این اطلاعات برای کل کشور به ترتیب 2/09، 1/95، 1/74 و 1/65 فرزند بوده است».
معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران ادامه داد :«ميزان باروري كل استان تهران (براي جمعيت ايراني و غیر ایرانی) با استفاده از داده‌­های ثبت احوال (ثبت موالید تا وقوع یکسال) و وزارت بهداشت (ثبت موالید اتباع خارجی) و پیش‌بینی‌های جمعیتی مرکز آمار ایران در سال‌هاي ١٣٩٦ و ١٣٩٧ و ١٣٩٨ و ١٣٩٩ به ترتيب برابر 1/70، 1/60، 1/44 و 1/27 فرزند است. این اطلاعات برای کل کشور به ترتیب 2/07، 1/97، 1/77 و 1/71 فرزند بوده است».
وی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر اوج سن فرزندآوری استان تهران در سنین 30-34 ساله و بعد از آن 25-29 ساله متمرکز شده است،گفت :«با این حال الگوی سنی باروری نشان‌دهنده کاهش میزان باروری در گروه‌های سنی ٢٤-٢٠، ٢٩-٢٥ و٣٤-٣٠ ساله است».
افشین با هشدار درباره اینکه تمام استان‌ها کاهش میزان باروری کل را در سال­‌های اخیر تجربه کرده‌اند،افزود :«در مجموع 6 استان باروری بسیار پایین (کمتر از 1/3) و چندین استان باروری پایین (کمتر از 1/5) و باروری کمتر از سطح جانشینی یعنی 1/5  تا 2/09 را تجربه کرده‌اند».
وی بیان کرد :«کمترین میزان باروری کل در سال 1399 مربوط به استان‌های البرز (1/01)،گیلان (1/03)،  مازندان (1/10)، سمنان (1/11 ) و تهران (1/23)  و مرکزی (1/23) بوده است که میزان باروری کل بسیار پایین را تجربه کرده‌اند و بیشترین میزان باروری کل هم مربوط به استان‌های سیستان و بلوچستان (3/62)، خراسان جنوبی (2/34) و خوزستان (2/16) است».
 

 
 
https://thmporg.ir/vdcf.cdtiw6dtvgiaw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما