انتخاب زبان
plus
reset
minus
plus
minus
۰
plusresetminus
استاندار تهران گفت: سیل اخیر در استان تهران حدود ۴ هزار میلیارد تومان خسارت به خانه‌های روستایی، اراضی کشاورزی و سایر زیرساخت ها وارد کرده است.
استاندار تهران: خسارت ۴ هزار میلیارد تومانی سیل به استان تهران/ بهسازی مناطق سیل زده امامزاده داوود منوط به تخریب ساخت و سازهای بستر و حریم رودخانه است
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران؛ محسن منصوری با اشاره به آخرین تلفات سیل در استان تهران اظهار داشت: تعداد فوتی ها سیل در استان تهران ۴۴ نفر است که امامزاده داود (ع) فعلا ۲۳ نفر فوتی قطعی داریم که البته در بررسی نهایی شاید این آمار تغییر کند و در سیل شهرستان فیروزکوه نیز ۱۵ نفر فوتی قطعی داریم و مابقی فوتی ها نیز در سایر شهرستان ها بودند. 
وی با اشاره به پایان عملیات امداد و نجات در مناطق سیل زده افزود: در سال های گذشته ساخت و ساز غیرمجاز زیادی در بستر رودخانه امامزاده داوود (ع) انجام شده که همین امر سبب افزایش تلفات شد. 
استاندار تهران عنوان کرد: با تشدید نظارت ها در یک سال اخیر ساخت و ساز غیرمجاز در امامزاده داوود (ع) نزدیک به صفر بوده است. 
منصوری سپس گفت: طبق اعلام اداره کل منابع طبیعی وسعت امامزاده داوود از سه هکتار به ۶ هکتار افزایش یافته که ناشی از ساخت و سازهای غیرمجاز بوده است. 
وی خاطرنشان کرد: عملیات بازسازی خانه های روستایی و اراضی کشاورزی در شهرستان فیروزکوه و سایر شهرستان ها در حال انجام است؛ ولی در امامزاده داوود اقدام عملی نداریم چرا که عملیات امداد و نجات و جمع آوری گل و لای تمام شده، اما بسیاری از مغازه‌ها در بستر و حریم رودخانه ساخته شده‌اند. 
استاندار تهران ادامه داد: تمامی مغازه‌هایی که در بستر و حریم رودخانه ساخته شده باید تخریب شود  که مقام قضایی نسبت به این مسئله ورود پیدا کرده و دستور تخریب را داده است و باید در کوتاه ترین زمان ممکن بستر رودخانه آزاد شود و با ساخت و سازهای غیرمجاز برخورد قانونی صورت گیرد. 
منصوری گفت: برخی افراد متصرف هستند و زمین های دولت و اراضی ملی را تصرف کرده اند و برخی مجوزهای قانونی اخذ کردند که خسارت های آن ها باید جبران و حتی اگر نیاز باشد زمین های معوض در اختیار آنها قرار می گیرد. 
منصوری تأکید کرد: در مورد سیل وظایف تک تک دستگاه های مرتبط مشخص شده به شکلی که آزادسازی بستر رودخانه را باید آب منطقه ای دنبال کند. مصمم هستیم موضوع ساخت و سازهای غیرمجاز محدوده امامزاده داوود را حل کنیم؛ البته در دربند، درکه و جاجرود نیز مسائل مشابهی داریم ولی تجربه نشان داده اعمال قانون سبب می شود تا در هنگام وقوع حوادث، خسارت های کمتری داشته باشیم. 
وی با تاکید بر مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز تصریح کرد: در شهرستان دماوند به دلیل تخریب ۱۳۰ مورد ساخت و ساز غیرمجاز در بستر و حریم رودخانه که در ابتدای امسال روی داد، تنها یک نفر در این حادثه سیل فوت شد. 
استاندار تهران در مورد میزان خسارت های وارد شده در سیل اخیر بیان کرد: برآوردهای اولیه نشان می دهد در کل استان تهران خسارت در حوزه های مختلف همچون زیرساخت ها، منازل مردم و غیره حدود ۴ هزار میلیارد تومان بوده است.
https://thmporg.ir/vdcd.n092yt0f9a26y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما